top of page
Szukaj

Wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego w sprawie o przestępstwo podatkowe - co dalej?

  • Jan Jaworski
  • 25 lut
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 26 lut


Otrzymanie zawiadomienia o terminie przesłuchania jako podejrzany to dobry moment na znalezienie odpowiedniego wsparcia prawnego.
Otrzymanie zawiadomienia o terminie przesłuchania jako podejrzany to dobry moment na znalezienie odpowiedniego wsparcia prawnego.

Często pierwsze zetknięcie z postępowaniem przygotowawczym prowadzonym w ramach postępowania karnego skarbowego następuje w chwili otrzymania wezwania na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. W związku z otrzymanym zawiadomieniem mogą jednak pojawić się wątpliwości związane zarówno z zakresem prowadzonej sprawy jak i tego w jaki sposób zachować się w toku przesłuchania.


Z uwagi na to, że treść wezwania, poza wskazaniem organu prowadzącego postępowanie, numeru sprawy oraz przepisu stanowiącego podstawę czynu zabronionego (w ramach którego prowadzona jest dana sprawa), nie pozwala na bliższą identyfikację sprawy adresaci wezwania mogą mieć problem z ustaleniem co faktycznie stanowi przedmiot zainteresowania organów prowadzących postępowanie przygotowawcze. Problem z identyfikacją potencjalnego czynu mogącego stanowić podstawę prowadzenia dochodzenia czy śledztwa dotyczy oczywiście sytuacji, w których osoba zawiadamiana bądź organizacja, z którą taka osoba jest związania nie była wcześniej przedmiotem zainteresowania ze strony organów podatkowych (np. wskutek braku prowadzenia kontroli bądź postępowania podatkowego) bądź wezwanie pochodzi od organu, którego właściwość nie nasuwa żadnych skojarzeń z potencjalnym czynem, która dana osoba miałaby się dopuścić.


Często zatem zachodzą wątpliwości związane z tym w jaki sposób należy zachować się w toku przesłuchania. Choć teoretycznie osoba podejrzana jest informowana w toku przesłuchania o przysługujących jej uprawnieniach, to w praktyce ww. obowiązek informacyjny sprowadza się do wręczenia podejrzanemu kartki zawierającej szereg przepisów z różnych aktów prawnych. Nie trzeba dodawać, że zwykle sam fakt uczestniczenia w tego rodzaju czynnościach jest sytuacją niezwykle stresującą. Zapoznawanie się w takich warunkach z treścią swoich uprawnień może u wielu osób ograniczyć się jedynie do mechanicznego prześledzenia przepisów, a co za tym idzie nie pozwoli na wyciągniecie stosownych wniosków i należyte pokierowanie swoim zachowaniem. Z uwagi na powyższe warto mieć na uwadze, że przed określeniem swojego stosunku do stawianych zarzutów, dobrze by było zapoznać się z materiałem dowodowym. Jego analiza pozwoli w spokoju podjąć decyzję co do strategii obrony. Pośpiech zwykle jest bowiem złym doradcą, co doskonale sprawdza się w sprawach związanych z oszustwami podatkowymi i przestępstwami karnymi skarbowymi, które są zwykle surowo karane.


Otrzymanie zawiadomienia o przesłuchaniu w charakterze podejrzanego jest zatem najlepszym momentem na podjęcie decyzji co do tego czy należy skorzystać ze wsparcia profesjonalnego obrońcy, tj. adwokata lub radcy prawnego. Udział obrońcy już na tak wczesnym etapie postępowania w sprawach dotyczących przestępstw podatkowych pozwala:


  • wyjaśnić podejrzanemu jego prawa i obowiązki, a także omówić możliwe konsekwencje prawne,

  • pomóc przy analizie dostępnych dowodów i ocenieniu ich znaczenia dla sprawy,

  • pomóc podejrzanemu przygotować się na przesłuchanie, instruując go, jak zachowywać się i co mówić, aby uniknąć samoobciążania,

  • pomóc zebrać dodatkowe informacje i dowody, które mogą wspierać obronę podejrzanego.


Wczesne zaangażowanie adwokata może mieć zatem znaczący wpływ na przebieg postępowania i jego ostateczny wynik.

 
 
 

Comments


LOGO KKS.png

Aleja Jana Pawła II 27, Warsaw, Poland

+48 792 231 692

KRS: 0001150828

NIP: 5273147957
Regon: 54071017200000

bottom of page